Początki
Początki istnienia wspólnoty parafialnej sięgają przełomu roku 1980/81. Był to czas nadziei powstającej „Solidarności” i upokorzeń stanu wojennego.
Posługę kapłańską w nowym ośrodku duszpasterskim obejmującym powstające kieleckie osiedla „Świętokrzyskie” i „Słoneczne Wzgórze” podjął ks. Wiesław Jasiczek.
Kaplica powstała z przebudowy zaniedbanego, opuszczonego kurnika. W sobotę 8 listopada 1980 roku Mszą św. odprawioną przez biskupa pomocniczego Edwarda Materskiego, w korytarzyku prowizorycznej kaplicy, rozpoczęło się duszpasterstwo w tym szczególnym miejscu. Remontowany etapami kurnik przystosowany był do potrzeb katechetycznych i duszpasterskich.
W 1981 r. bp Jan Gurda poświęcił krzyż.
Przez dwa lata ta wspólnota parafialna była nielegalna, czyli nieuznawana przez władze komunistyczne. Dzięki staraniom biskupa kieleckiego i delegacjom parafian udającym się do ówczesnych władz: wojewody, prezydenta, dyrektora wydziału ds. wyznań w 1982 roku zatwierdzono powstanie nowej parafii.
Nowy kościół
28 grudnia 1982 roku w stulecie ponownego powstania diecezji kieleckiej ks. bp Stanisław Szymecki wydał dekret erygujący parafię pod wezwaniem błogosławionej Jadwigi Królowej w Kielcach.
16 września 1984 roku – Uroczyste sprowadzenie z Wawelu relikwii Błogosławionej Jadwigi Królowej i wprowadzenie do parafii. Na placu, na którym miała rozpocząć się budowa kościoła, odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył kardynał Franciszek Macharski z udziałem Biskupów kieleckich, blisko 100 kapłanów i około 40 000 wiernych z Kielc i okolic.
We wrześniu 1985 roku parafia otrzymała od Urzędu Miasta zezwolenie na rozpoczęcie budowy świątyni.
23 października 1988 roku wmurowanie Kamienia Węgielnego poświęconego przez św. Jana Pawła II w Krakowie 22.06.1983 r. w czasie „Drugiej Pielgrzymki do Ojczyzny”.
3 czerwca 1985 roku zapoczątkowano wykopy pod budowę kościoła, a 14 września tegoż roku rozpoczęto betonowanie fundamentów.
W 1986 roku ukończono podziemia kościoła i zalano strop stanu zerowego. Nagła śmierć projektanta świątyni śp. inż. Grzegorza Bauera (zm. 05.05.1986) przerwała budowę kościoła.
W latach 1986 do 1988 skupiono się na budowie plebanii, korzystając z rad i nadzoru inż. konstruktora Bogdana Cioka. W latach następnych projektowanie i nadzór nad budową kościoła przejął inż. Andrzej Strzelecki. Budowę świątyni kontynuowano systematycznie choć powoli, co było uzasadnione wyjątkowo trudnym projektem i niełatwą sytuacją ekonomiczną rodzin.
3-4 czerwca 1991 roku – wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Kielcach. Wielu parafian zaangażowało się w dekorację, służbę porządkową, liturgię oraz licznie uczestniczyło w spotkaniach z Ojcem Świętym w Katedrze, w Masłowie i na trasie. Ojciec Święty przejeżdżając ulicą warszawską pobłogosławił budujący się kościół. Decyzją Rady Miejskiej w Kielcach nazwano teren budowy kościoła, plebanii i otoczenia – „Skwerem Błogosławionej Jadwigi Królowej”. Po kanonizacji 8.VI. 1997 – „Skwerem Świętej Jadwigi Królowej”.
W 1994 roku ukończono strop, a rok później dach kościoła. Szczególnym dniem w historii parafii był 16 listopada 1997 roku o godzinie 16.00 w procesji ze świecami uroczyście przeprowadzono z kaplicy do kościoła relikwie Świętej Jadwigi Królowej. Sprawowano uroczystą Eucharystię koncelebrowaną, jako wielkie dziękczynienie za kanonizację patronki parafii.
W 1998 roku wykonano posadzkę kościoła wraz z ogrzewaniem. Posadzka została poświęcona przez ks. biskupa Mieczysława Jaworskiego podczas odpustu Matki Bożej Ostrobramskiej 16 listopada tegoż roku. W następnym roku, 14 listopada, podczas uroczystej Eucharystii poświęcono wieżę kościoła, która została otynkowana i przykryta blachą miedzianą.
W latach 1999 do 2000 wykonano w absydzie prezbiterium kościoła figurę Jezusa Chrystusa przedstawiającą Jego Tajemnicę Paschalną Męki, Śmierci, Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia oraz tabernakulum z krzakiem gorejącym.
Zakupiono od parafii ewangelickiej w Altensteig w Niemczech 27 – głosowe organy, które służyły tam od 1964 r. i w latach 2000-2003 zamontowano je na chórze kościoła. 15 czerwca 2003 zostały poświęcone przez ks. bpa Kazimierza Ryczana. Podczas Mszy Świętej grał na nich znany w Polsce i za granicą organista i kompozytor prof. Jerzy Rosiński. Po Mszy św., w ramach prezentacji walorów muzycznych organów, profesor wykonał Introdukcję i Toccatę z Suity gotyckiej c-moll L. Boelmann´a, a także Toccatę d-moll J. S. Bacha oraz Cortege – znanego francuskiego zakonnika i kompozytora J. M. Plum´a, OSM.
Przez kilka lat od 1998 do 2006 roku sukcesywnie wyposażano wnętrze kościoła, kaplicę dolną i zakrystię w niezbędne meble i wyposażenie liturgiczne. W 2005 roku zbudowano granitowy ołtarz, ambonę i chrzcielnicę. W ostatnich latach zagospodarowano otoczenie kościoła i zbudowano parking. W 2007 roku wykonano stacje Drogi Krzyżowej i pomnik Świętej Jadwigi Królowej.
Konsekracja nowej świątyni
28 października 2007 roku – Uroczyste Poświęcenie Kościoła przez Prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa z udziałem ks. abpa Stanisława Szymeckiego, Biskupów Kieleckich: ks. bpa Kazimierza Ryczana Ordynariusza Kieleckiej Diecezji, Księży Biskupów Pomocniczych: ks. bpa Mariana Florczyka i ks. bpa Kazimierza Gurdy z udziałem kilkudziesięciu kapłanów i licznego udziału parafian.
2 grudnia 2007 parafia przeżywała Jubileusz XXV – lecia z poświęceniem pomnika Świętej Jadwigi Królowej pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza z udziałem Biskupa Kieleckiego oraz biskupów pomocniczych, kilkudziesięciu księży i rzeszy wiernych.
14 września 2008 – przeżywaliśmy w naszym kościele I rocznicę zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji z udziałem Telewizji „TRWAM” i Radia „Maryja” pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Ryczana, biskupów pomocniczych: Mariana Florczyka i Kazimierza Gurdy oraz bpa Stanisława Padewskiego, ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, kilkudziesięciu kapłanów i rzeszy wiernych z całej diecezji.
16 listopada 2009 – Uroczystość Jubileuszowa 50 – lecia powołania do służby wojskowej kleryków kieleckich jako pierwszych w Polsce (kolejny akt walki władz komunistycznych przeciw Biskupowi Kieleckiemu Czesławowi Kaczmarkowi) pod przewodnictwem Biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana, biskupów pomocniczych: Mariana Florczyka, Kazimierza Gurdy z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta, Wojska i Służb Mundurowych, z udziałem ponad 50 jeszcze żyjących kapłanów – żołnierzy z diecezji kieleckiej i kilku gości z diecezji przemyskiej.
14 czerwca 2015 – Jubileusz 50-lecia kapłaństwa księdza proboszcza Wiesława Jasiczka. Dziękczynienie za dar wieloletniej posługi na rzecz parafii, jako budowniczy kościoła i pasterz parafii.
21 czerwca 2015 – Wizytacja Kanoniczna Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Spotkanie ze wspólnotami i grupami działającymi w naszej parafii, z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dziękczynienie za dar kapłaństwa i kończącej się posługi przez księdza prałata Wiesława Jasiczka. Tego dnia ksiądz biskup ogłosił nominację księdza kan. Krzysztofa Leśniaka na proboszcza Parafii św. Jadwigi Królowej.
17 sierpnia 2015 – objęcie posługi proboszczowskiej przez księdza kanonika Krzysztofa Leśniaka.
6 września 2015 – podczas Mszy Świętej o godz. 11:30 poprzez posługę księdza biskupa Jana Piotrowskiego, uroczyste objęcie parafii przez księdza proboszcza Krzysztofa Leśniaka.
21 czerwca 2016 – nominacja księdza prałata dr Andrzeja Kaszyckiego nowym proboszczem naszej parafii.
3 grudnia 2023 – poświęcenie ołtarza błogosławionej rodziny Ulmów przez ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego w ramach podziękowania za dar bł. Wincentego Kadłubka w roku 800-lecia jego śmierci oraz za dar beatyfikacji bł. rodziny Ulmów.